Sklep internetowy

Masz do nas pytania? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy do Twojej dysopozycji
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 16:00

Zapraszamy!

Dobre drzewo przyuliczne – Acer rubrum REDPOINTE®

Bardzo dużo mówi się i pisze ostatnio o potrzebie sadzenia drzew w miastach. Ze względu na trudne, nienaturalne dla roślin warunki miejskie, drzewa nie pozostają w miastach zbyt długo w dobrej kondycji, więc sporo starszych drzew się usuwa. Wiele z nowo sadzonych nie dożywa ‘słusznego’ wieku, ponieważ bez starannej, kosztownej zresztą pielęgnacji w pierwszych latach po posadzeniu, słabną na tyle, że nie są w stanie wrosnąć w miejski krajobraz.

Pozytywne jest to, że drzew sadzi się ostatnio w miastach bardzo dużo, bo zwiększa to prawdopodobieństwo, że zawsze jakaś część tych nasadzeń przeżyje. Wygląda również na to, że coraz większą wagę przykłada się do pielęgnacji. Wielką troską osób zaangażowanych w tematykę zieleni miejskiej jest znalezienie sposobu na dobry wzrost drzew w tak niesprzyjających dla nich warunkach. Stosuje się coraz to nowsze sposoby stabilizacji, coraz lepsze podłoża czy innowacyjne sposoby nawadniania. Kluczową kwestią jest dobór odpowiedniej odmiany drzewa do danego stanowiska. Innowacyjne szkółki drzew stale pracują nad wyselekcjonowaniem nowych odmian drzew, które będą jak najlepiej dostosowane do wymagań jakie stawia przed nimi środowisko miejskie. Jest to bardzo długotrwały i żmudny proces, ale wart zachodu, bo czasem udaje się wyhodować coś naprawdę wartościowego. Jednym z przykładów na to jest wyhodowana przez amerykańską szkółkę J.Frank Schmidt & Son Co. i wprowadzona na rynek przez europejski m. in. przez szkółkę Boot&Dart Boomkwekerijen bv odmiana Acer rubrum REDPOINTE®.

Jest to drzewo o zwartej, owalnej i bardzo regularnej koronie, osiągające do 10m wysokości, zatem bardzo uniwersalne i doskonale nadające się do nasadzeń nawet przy wąskich ulicach. Z powodzeniem może zastąpić często sadzone w takich lokalizacjach szczepione odmiany o kulistych koronach, które będąc w starszym wieku potrafią sprawiać kłopoty ze względu na rozłamywanie się koron. Bardzo dużym walorem dekoracyjnym tej odmiany jest przebarwianie się jesienią na intensywnie czerwony kolor nawet na kilka tygodni. Jest to odmiana całkowicie odporna na choroby i szkodniki, a posadzona w podłożu zasadowym również na chlorozę. W dobie aktualnych zmian klimatu bardzo istotna jest również odporność tej odmiany na okresową suszę.

 

» więcej artykułów »

Publikacje