Sklep internetowy

Masz do nas pytania? Skontaktuj się z nami

Jesteśmy do Twojej dysopozycji
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 16:00

Zapraszamy!

Ostatnimi czasy, ze względu na szybkie zmiany klimatyczne, mamy do czynienia z długimi i uciążliwymi okresami suszy. Wysokie temperatury, w połączeniu z niewielkimi ilościami opadów powodują , że przestrzeń miejska, staje się dla roślin wyjątkowo niegościnna. Szczególnie kłopotliwym jest okres wiosenny i letni. W tym czasie, deszcze padają rzadko, niezbyt i intensywnie i nie są w stanie nasączyć gleby wodą. Pojawiające się sporadycznie ulewy, dostarczają jednorazowo ogromne ilości wody, lecz ze względu na szybki spływ powierzchniowy, ta woda równie nie wsiąka w suchą glebę. Do czynników, potęgujących efekt suszy miejskiej należą: nawierzchnie nieprzepuszczalne, zbite podłoże, podwyższona temperatura wnętrz miejskich, przeciągi.

Zatem, jak podczas suszy zapewnić roślinom ogromne ilości wody, nie rujnując jednocześnie budżetu miasta? Jednoznacznej odpowiedzi na takie pytanie, nie sposób udzielić, dlatego, należy poszukać rozwiązań, minimalizujących zużycie wody a jednocześnie zachować efektowne i trwałe nasadzenia. Najlepszym rozwiązaniem, jest ODPOWIEDNI DOBÓR  GATUNKOWY ROŚLIN, dobrze znoszących suszę. Poszukiwany materiał, musi spełniać określone kryteria. Najbardziej poszukiwane:

  1. zdolność do wytwarzania palowego systemu korzeniowego,
  2. umiejętność szybkiego pobierania wody z wierzchniej warstwy gleby,
  3. budowa ograniczająca transpirację (kutner, woski)  i umożliwiająca magazynowania wody,
  4. Szybka regeneracja systemu korzeniowego i części nadziemnej,
  5. odporność na choroby, łatwość w pielęgnacji 6.) efektowne długotrwałe kwitnienie, soczyste kolory.

Analiza powyższych punktów skłania do wniosku, że wszystkie kryteria spełniają NIEKTÓRE ODMIANY RÓŻ OKRYWOWYCH. Dodatkowo, róże generują małe koszty transportu, dają dużą paletę barw, nie kolidują z ruchem drogowym i mediami. Różami z łatwością zagospodarujemy niegościnne i suche przestrzenie miejskie. Do takich kłopotliwych miejsc, narażonych na dotkliwe braki wody, należą ronda, skarpy, środkowe pasy zieleni i skrajnie jezdni, oraz zieleń przy skrzyżowaniach. Róże okrywowe, znosząc skrajną suszę, gwałtowne ulewy i nieustanne przeciągi, anektują tereny niedostępne dla słabszych roślin. Znakomita witalność róż i długotrwałe kwitnienie, czynią z nich niezastąpioną pozycję w doborze gatunkowym, odpowiadając na problemy z suszą, doskwierające zieleni miejskiej. Do szczególnie efektownych odmian, charakteryzujących się spektakularnym kwitnieniem i wysoką tolerancją niedoborów wody należą: Rosa Marathon® , Rosa Rally®, Rosa Rote Hannover®,  Rosa Short Track®.

 

» więcej artykułów »

Publikacje