Jesteśmy do Twojej dysopozycji
od poniedziałku do piątku
w godzinach 8:00 - 16:00
Zapraszamy!
Coraz częściej zarządcy zieleni publicznej poważnie podchodzą do kwestii różnorodności biologicznej i dokładają wszelkich starań, aby stymulować zróżnicowanie w świecie roślin i zwierząt w środowisku miejskim. Chociaż miasta nie są najbardziej naturalnym środowiskiem dla roślin i zwierząt, oferują one zaskakująco wiele możliwości. Warunki wzrostu są zróżnicowane i odmienne od tych panujących poza miastem. Oferuje to możliwości dla gatunków innych niż na wsi, takich jak ciepłolubne rośliny lub ptaki, które wolą gniazdować na skałach (lub budynkach). Również zróżnicowanie roślin kwitnących jest tam większe niż na terenach rolniczych.
Od około 20 lat formy życia w miastach są również postrzegane jako część ekosystemu i przeprowadzono wiele badań nad korzyściami (funkcjami ekosystemu), jakie niosą one mieszkańcom miast. Na przykład czerpiemy korzyści z ochładzania i poprawy jakości powietrza dzięki sadzeniu roślin. Im większa różnorodność biologiczna, tym bardziej stabilny jest ekosystem miejski i tym więcej płynie z niego korzyści.
Korzyści dla mieszkańców miast o wysokiej bioróżnorodności to na przykład:
Promowanie różnorodności biologicznej
Wybór odpowiednich odmian roślin jest ważnym sposobem wspierania różnorodności biologicznej w mieście. Dotyczy to zarówno przestrzeni publicznych, jak i prywatnych ogrodów. W ten sposób można wesprzeć konkretny gatunek zwierząt i pomóc mu przetrwać. Obecnie są to głównie motyle, pszczoły, małe ptaki śpiewające i ssaki, takie jak jeże i wiewiórki. Inne gatunki, np. mikroorganizmy i grzyby, również na tym korzystają. Wszystkie gatunki, które są dla nas pozytywne lub neutralne, mogą występować w mieście bezpośrednio obok ludzi. Dla akceptacji różnorodności biologicznej w miastach ważne jest również zapewnienie kontroli szkodników i roślin inwazyjnych.
Zaletą miasta jest to, że w niewielkiej odległości od siebie warunki życia mogą się bardzo różnić. Te kontrasty sprawiają, że wiele różnych form życia czuje się tam jak w domu. Zróżnicowanie jest zatem uzasadnione, jeśli chodzi o projektowanie przestrzeni publicznej. Miejsca nasłonecznione i zacienione, uboga i bogata gleba, susza i wilgoć, nawierzchnia brukowana i nieutwardzona, stabilność i regularne zakłócanie spokoju, otwarte i zamknięte nasadzenia, przestrzenie spokojne i ruchliwe: każde z nich stanowi siedlisko dla innych roślin i zwierząt. Ponieważ optymalne warunki dla niektórych gatunków są czasami obecne tylko w poszczególnych miejscach, ważne jest połączenie terenów zielonych w obrębie miast, tak aby pożądane gatunki mogły dotrzeć do swoich ulubionych miejsc. W przypadku zwierząt połączenia mogą być niezależnymi przejściami– takimi jak zielone dachy lub parki kieszonkowe, które pomagają im pokonać większe odległości przez wybrukowane części miasta. Duże tereny zielone mogą służyć jako baza, z której gatunki mogą również przemieszczać się do mniejszych części miasta.
Charakterystyka roślin pod względem różnorodności biologicznej:
Rośliny są ważne dla zwierząt z dwóch głównych powodów: są źródłem pożywienia oraz miejscem schronienia lub gniazdowania. Mogą również pełnić funkcję punktu orientacyjnego lub punktu obserwacyjnego. Człowiek oczekuje, że inne funkcje roślin nie odniosą z tego powodu szkody. Oznacza to, że gatunki zapylające, zjadające owoce i nasiona oraz żerujące na martwym materiale roślinnym są mile widziane, ale duże grupy owadów pożerających liście już nie. Schronienia i obszary lęgowe powinny być szczególnie odpowiednie dla gatunków, które są pożądane lub przynajmniej nie uciążliwe. Najbardziej sensowne jest wykorzystywanie roślin do stymulowania rozwoju gatunków zwierząt, dla których miasto jest odpowiednim siedliskiem. Najbardziej wartościowe obszary zieleni przypominają naturalny ekosystem i składają się z kilku warstw: drzew, krzewów i roślin zielnych. Korzystne jest również umożliwienie roślinom przebycia całego cyklu życia. Nie tylko fazy wzrostu i kwitnienia, ale także obumarcia i gnicia. Na przykład martwe drewno ma istotne znaczenie dla wielu gatunków owadów i grzybów.
Odpowiednimi roślinami są:
Dla człowieka
Dla zwierząt:
Inne uwarunkowania bioróżnorodności Rośliny miododajne i motylkowe są najczęściej odwiedzane, gdy znajdują się w miejscach nasłonecznionych i osłoniętych od wiatru.
Wiele osób w mieście pozytywnie ocenia działania na rzecz różnorodności biologicznej, ale nawet nie zauważa, że różnorodność biologiczna wzrasta w wyniku zastosowania tych środków. Uczestnictwo mieszkańców i dostarczanie informacji o celach i efektach działań są więc istotnym elementem uzupełniającym.